Jeg glæder mig til på onsdag.
Da har Brugerrådet på Sygehus Sønderjylland nemlig arrangeret et møde for sygehusets ansatte med bl.a. fokus på de små ting.
Vi vil gerne gøre opmærksom på Rådet, så flere ved, vi er der – og så vil vi gerne fortælle, at det ikke altid er store forkromede dyre løsninger, der skal til, for at gøre en forskel for patienterne.
Et smil – en varm hånd – lidt omsorg – tid nok. Disse ”små” ting betyder så utroligt meget, når man er syg, i krise og ked af det. Jeg kan stadig huske en læge, som lagde en hånd på min arm under en samtale. Den varme fornemmelse varede i flere måneder.
Det er spændende, om vi kan få lidt gang i debatten på mødet 😊
I det hele taget er det da dejligt at mærke opmærksomhed fra andre mennesker. Og her tænker jeg faktisk ikke bare fra sygehusansat til patient – men sørme også den anden vej. Og i alle mulige andre situationer.
Forskning har vist, at vil man gøre noget godt for sig selv, skal man gøre noget godt for andre. Det tror jeg simpelthen fuldt og fast på. Og som Victor Borge har sagt – smilet er den korteste afstand mellem mennesker 💗
Rigtig god weekend